Najwyższy szczyt, znajdujący się w centralnym punkcie pasma i tworzący potężny rozróg. Według większości źródeł ma wysokość 1310 m n.p.m., serce Gorców, przyciąga inne grzbiety, łączy je, góruje nad pozostałymi gorczańskimi szczytami. Niektórzy twierdzą, że tutaj właśnie, pomiędzy Turbaczem, Kiczorą a Kudłoniem, przy drewnianej kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców, najlepiej odczuwa się szczególną atmosferę tych gór.
Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim położonym u stóp Tatr oraz najwyżej położonym miastem w Polsce. Rokrocznie na Wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich jest dużym ośrodkiem sportów zimowych, od dawna nazywane zimową stolicą Polski.
Krupówki są reprezentacyjną ulicą w Zakopanem położoną w centrum miasta. Zaczynają się na skrzyżowaniu z Nowotarską i ciągną ponad kilometrowym deptakiem na południe. Wzdłuż nich znajduje się wiele sklepów, restauracji. W połowie Krupówek rozciąga się widok na Giewont.
Jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych gór w Polsce. Popularność zawdzięcza przede wszystkim kolei linowo-terenowej, biegnącej niemalże z centrum Zakopanego, wybudowanej w 1938 roku, o długości 1298m oraz pięknej panoramie Tatr roztaczającej się ze szczytu. Liczne sklepy z pamiątkami, restauracje oraz tarasy widokowe. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowski Wierch 1160 m n.p.m., z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska.
Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich. Zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Jej malowniczy szlak widokowy zapiera dech w piersiach. Z Zakopanego dojechać można licznymi busami do Siwej Polany. Od tego miejsca, dalej przemieszczać się można pieszo. Czas przejścia do Polany Chochołowskiej: 2:10 h, kolejką turystyczną, rowerem. Działa wypożyczalnia rowerów, bryczką góralską, którą można dojechać do samej Polany Chochołowskiej.
Dolina Kościeliska - Dolina walna, tj. sięgająca od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu – grani głównej Tatr. Znajduje się w Tatrach Zachodnich. Ma ok. 9 km długości, obwód ok. 27 km, a powierzchnię ok. 35 km². Tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, ściany którego w trzech miejscach zwanych bramami zbliżają się blisko do siebie. Dolina Kościeliska była też ulubionym miejscem dla poszukiwaczy skarbów.
Trzy Korony to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią rozciąga się doskonały widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego. Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami a od 1860 dopiero obecna nazwa. Jan Nepomucen Rostworowski w 1831 r. pisał: "Kto raz te miejsca poznał...ten będzie miał ich obraz na zawsze w pamięci wyryty".
Nazwa Kasprowy Wierch pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, a ta z kolei według podań ludowych od imienia lub przezwiska jej właściciela – górala Kaspra. Strome stoki (niemal ściany) opadają tylko do Doliny Kasprowej. Znajduje się w nich kilka żlebów, z których najbardziej znany jest Żleb pod Palcem. Z wszystkich pozostałych stron szczyt Kasprowego Wierchu dostępny jest bez problemu. Trasa trudna lecz warta zdobycia ze względu na to iż widok z Kasprowego Wierchu jest jednym z najlepszych w Tatrach Zachodnich. Polecamy!
Spływ Dunajcem - to spływ przełomem rzeki Dunajec przez pasmo górskie Pienin tradycyjnymi drewnianymi tratwami flisackimi, połączony ze zwiedzaniem kościółka w Dębnie i zamku w Niedzicy. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach a kończy w Szczawnicy. Trasa spływu to odcinek 18km. Czas wycieczki to około 5 - 6 godzin. Zgodnie z opiniami spływ Przełomem Dunajca zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych przełomów rzeki w Europie.
Zamek Dunajec – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek. Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w. przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. W okresie średniowiecza i później na uposażenie właścicieli zamku składały się dobra wchodzące w skład Zamagurza.
Po przeciwległej stronie Dunajca nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny zamku gotyckiego z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Czorsztyn– idealne miejsce na relaks nad wodą, gdzie można wypożyczyć sprzęt i popływać na jeziorze.
Babia Góra – masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m), często nazywany również Babią Górą, jak cały masyw. Jest to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, poza Tatrami najwyższy szczyt w Polsce i drugi co do wybitności (po Śnieżce). Zaliczany jest do Korony Gór Polski. Interesująca wyprawa połączona ze wspinaczką górską oraz porannym biwakowym śniadaniem o wschodzie słońca na szczycie gór.
Sokolica w Pieninach - Nazwa pochodzi od tego iż dawniej na szczycie góry gniazdowały sokoły. Szlak dość trudny wymagający wytrwałości. Od dawna jest celem turystycznych wypraw, położonym na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Obok Trzech Koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych. Szczyt jest kapitalnym punktem widokowym. Aktualnie wstęp na sam szczyt Sokolicy jest płatny. Początek trasy w Szczawnicy zakończenie w Krościenku.
Wyprawa w Słowacki Raj w uprzęży – to wyprawa w wyższe i trudniejsze partie Tatr, rozpoczyna się na Słowacji. Dokładne miejsce rozpoczęcia, cel i zakończenie wyprawy zależy od predyspozycji uczestników, które określi przed wyjazdem przewodnik Na terenie Słowackiego Raju istnieją liczne znakowane szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem wspomnianych roklin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki.
W południowej części Słowackiego Raju znajduje się polana Kláštorisko (790 m n.p.m.) z ruinami klasztoru kartuzów z końca XIII wieku oraz schroniskiem turystycznym. Przy schronisku węzeł szlaków turystycznych. Przed wiekami polana stanowiła schronienie dla okolicznej ludności uciekającej przed tatarskimi ordami. Z miejscowości Dedinky (795 m n.p.m.) na płaskowyż Geravy (1020 m n.p.m., w północnej części Słowackiego raju) wiedzie krzesełkowa kolej linowa.
To jedno z dwóch miejsc na świcie gdzie gubi sie kompas. Zarówno w zimie, jak i w lecie znaleźć tu można sporo atrakcji turystycznych: m.in. wyciąg krzesełkowy, park linowy, ścieżka edukacyjna ,zostały udostępnione turystycznie 3 nieczynne kamieniołomy Tylka, Snozka i Lisi Łom, ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski (trasy zjazdowe i wyciągi orczykowe), letni tor saneczkowy czy rowerowa trasa downhill oraz zaplecze gastronomiczno-techniczne. Kamieniołom Snozka (teren prywatny) jest wykorzystywany przez wspinaczy skałkowych. Jest też Wdżar jednym z oficjalnych startowisk paralotniarzy. Szczególnie nadaje się do lotów termicznych. Tutaj, jako jeden z pierwszych polskich paralotniarzy trenował Józef Gigoń z Nowego Targu. Tutaj też ustanowił pierwsze polskie rekordy w tej dziedzinie sportu; w 1977 rekord wzniesienia się nad poziom startu (1160 m), w 1980 rekord czasu przelotu (8 godz. 20 min)