Warto zobaczyć

 

Turbacz

Najwyższy szczyt, znajdujący się w centralnym punkcie pasma i tworzący potężny rozróg. Według większości źródeł ma wysokość 1310 m n.p.m., serce Gorców, przyciąga inne grzbiety, łączy je, góruje nad pozostałymi gorczańskimi szczytami. Niektórzy twierdzą, że tutaj właśnie, pomiędzy Turbaczem, Kiczorą a Kudłoniem, przy drewnianej kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców, najlepiej odczuwa się szczególną atmosferę tych gór.

Zakopane, Krupówki

Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim położonym u stóp Tatr oraz najwyżej położonym miastem w Polsce. Rokrocznie na Wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich jest dużym ośrodkiem sportów zimowych, od dawna nazywane zimową stolicą Polski.
Krupówki są reprezentacyjną ulicą w Zakopanem położoną w centrum miasta. Zaczynają się na skrzyżowaniu z Nowotarską i ciągną ponad kilometrowym deptakiem na południe. Wzdłuż nich znajduje się wiele sklepów, restauracji. W połowie Krupówek rozciąga się widok na Giewont.

Gubałówka

Jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych gór w Polsce. Popularność zawdzięcza przede wszystkim kolei linowo-terenowej, biegnącej niemalże z centrum Zakopanego, wybudowanej w 1938 roku, o długości 1298m oraz pięknej panoramie Tatr roztaczającej się ze szczytu. Liczne sklepy z pamiątkami, restauracje oraz tarasy widokowe. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowski Wierch 1160 m n.p.m., z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska.

Dolina Chochołowska, Kościeliska

Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich. Zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Jej malowniczy szlak widokowy zapiera dech w piersiach.
Z Zakopanego dojechać można licznymi busami do Siwej Polany. Od tego miejsca, dalej przemieszczać się można: pieszo. Czas przejścia do Polany Chochołowskiej: 2:10 h, kolejką turystyczną, rowerem. Działa wypożyczalnia rowerów, bryczką góralską, którą można dojechać do samej Polany Chochołowskiej.
Dolina Kościeliska
- Dolina walna, tj. sięgająca od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu – grani głównej Tatr. Znajduje się w Tatrach Zachodnich. Ma ok. 9 km długości, obwód ok. 27 km, a powierzchnię ok. 35 km². Tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, ściany którego w trzech miejscach zwanych bramami zbliżają się blisko do siebie. Dolina Kościeliska była też ulubionym miejscem dla poszukiwaczy skarbów.

Góra Wdżar

To jedno z dwóch miejsc na świcie gdzie gubi sie kompas. Zarówno w zimie, jak i w lecie znaleźć tu można sporo atrakcji turystycznych: m.in. wyciąg krzesełkowy, park linowy, ścieżka edukacyjna ,zostały udostępnione turystycznie 3 nieczynne kamieniołomy Tylka, Snozka i Lisi Łom, ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski (trasy zjazdowe i wyciągi orczykowe), letni tor saneczkowy czy rowerowa trasa downhill oraz zaplecze gastronomiczno-techniczne. Kamieniołom Snozka (teren prywatny) jest wykorzystywany przez wspinaczy skałkowych. Jest też Wdżar jednym z oficjalnych startowisk paralotniarzy. Szczególnie nadaje się do lotów termicznych. Tutaj, jako jeden z pierwszych polskich paralotniarzy trenował Józef Gigoń z Nowego Targu. Tutaj też ustanowił pierwsze polskie rekordy w tej dziedzinie sportu; w 1977 rekord wzniesienia się nad poziom startu (1160 m), w 1980 rekord czasu przelotu (8 godz. 20 min)

 

Willa Nad Dunajcem, 34-400 Nowy Targ - ul. Kokoszków 36, tel. 18 266 60 99, kom. +48 500 268 548; e-mail: willanaddunajcem@gmail.com
© Copyright Willa Nad Dunajcem 2013 | Wykonanie: Strony internetowe Zakopane "U Ciwersa"