Wycieczki

 

Trzy Korony w Pieninach

Trzy Korony to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią rozciąga się doskonały widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego.Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami a od 1860 dopiero obecna nazwa. Jan Nepomucen Rostworowski w 1831 r. pisał: "Kto raz te miejsca poznał...ten będzie miał ich obraz na zawsze w pamięci wyryty".

Kasprowy Wierch

Nazwa Kasprowy Wierch pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, a ta z kolei według podań ludowych od imienia lub przezwiska jej właściciela – górala Kaspra. Strome stoki (niemal ściany) opadają tylko do Doliny Kasprowej. Znajduje się w nich kilka żlebów, z których najbardziej znany jest Żleb pod Palcem. Z wszystkich pozostałych stron szczyt Kasprowego Wierchu dostępny jest bez problemu.Trasa trudna lecz warta zdobycia ze względu na to iż widok z Kasprowego Wierchu jest jednym z najlepszych w Tatrach Zachodnich. Polecamy !!

Spływ Przełomem Dunajca

Spływ Dunajcem - to spływ przełomem rzeki Dunajec przez pasmo górskie Pienin tradycyjnymi drewnianymi tratwami flisackimi, połączony ze zwiedzaniem kościółka w Dębnie i zamku w Niedzicy. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach a kończy w Szczawnicy. Trasa spływu to odcinek 18km. Czas wycieczki to około 5 - 6 godzin. Zgodnie z opiniami spływ Przełomem Dunajca zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych przełomów rzeki w Europie.

Zamek w Niedzicy i Czorsztynie

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek. Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w. przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. W okresie średniowiecza i później na uposażenie właścicieli zamku składały się dobra wchodzące w skład Zamagurza.
Po przeciwległej stronie Dunajca nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny zamku gotyckiego z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Czorsztyn– idealne miejsce na relaks nad wodą, gdzie można wypożyczyć sprzęt i popływać na jeziorze.

Słowacki Raj

Wyprawa w Słowacki Raj w uprzęży – to wyprawa w wyższe i trudniejsze partie Tatr, rozpoczyna się na Słowacji. Dokładne miejsce rozpoczęcia, cel i zakończenie wyprawy zależy od predyspozycji uczestników, które określi przed wyjazdem przewodnik Na terenie Słowackiego Raju istnieją liczne znakowane szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem wspomnianych roklin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki.
W południowej części Słowackiego Raju znajduje się polana Kláštorisko (790 m n.p.m.) z ruinami klasztoru kartuzów z końca XIII wieku oraz schroniskiem turystycznym. Przy schronisku węzeł szlaków turystycznych. Przed wiekami polana stanowiła schronienie dla okolicznej ludności uciekającej przed tatarskimi ordami. Z miejscowości Dedinky (795 m n.p.m.) na płaskowyż Geravy (1020 m n.p.m., w północnej części Słowackiego raju) wiedzie krzesełkowa kolej linowa.

Sokolica

Sokolica w Pieninach - Nazwa pochodzi od  tego iż dawniej na szczycie góry gniazdowały sokoły. Szlak dość trudny wymagający wytrwałości. Od dawna jest celem turystycznych wypraw, położonym na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Obok Trzech Koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych. Szczyt jest kapitalnym punktem widokowym. Aktualnie wstęp na sam szczyt Sokolicy jest płatny. Początek trasy w Szczawnicy zakończenie w Krościenku.

Wschód słońca na Babiej Górze 

Babia Góra – masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m), często nazywany również Babią Górą, jak cały masyw. Jest to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, poza Tatrami najwyższy szczyt w Polsce i drugi co do wybitności (po Śnieżce). Zaliczany jest do Korony Gór Polski. Interesująca wyprawa połączona ze wspinaczką górską oraz porannym biwakowym śniadaniem o wschodzie słońca na szczycie gór

Willa Nad Dunajcem, 34-400 Nowy Targ - ul. Kokoszków 36, tel. 18 266 60 99, kom. +48 500 268 548; e-mail: willanaddunajcem@gmail.com
© Copyright Willa Nad Dunajcem 2013 | Wykonanie: Strony internetowe Zakopane "U Ciwersa"